Wracamy do tematu wymowy. Poprawna wymowa jest kluczem (jednym z kilku) do odblokowania się i przełamania bariery językowej. Jeżeli nie wiesz jak coś wymówić, stresujesz się i często nie decydujesz się by rozpocząć rozmowę po angielsku. 

Przypominam po raz już nie wiem który, że nie musisz mówić z brytyjskim czy amerykańskim akcentem! Jeżeli chcesz pokonać blokadę językową i zacząć swobodnie mówić to nakładanie na siebie dodatkowej presji jest oddalaniem Twojego celu. Nie szukaj sobie dodatkowych utrudnień. 

Twój Polski akcent jest uroczy i prędko się go nie pozbędziesz, nie w tym rzecz. Rzecz w tym, żeby mówić tak aby nas zrozumiano. Czasem niestety długość wymawianej spółgłoski ma ogromne znaczenie! Chcesz mówić pewnie i swobodnie? Koniecznie sprawdzaj poprawną wymowę. 

W odcinku 37:

  • co jest jedną z głównych przyczyn blokady językowej 
  • powtórzysz słowa i całe zdania z długim dźwiękiem /uː/, między innymi: Hugh, menu, argue, Luke, scuba, pharmaceutical
  • powtórzysz rymowanki z dźwiękiem /uː/, np. There was a Young lady of Bute…
  • powtórzysz słowa i całe zdania z krótkim dźwiękiem /ʊ/, między innymi: pull, push, should, cushion, foot, soup
  • powtórzysz rymowanki z dźwiękiem /ʊ/, np. There was an Old Man of the North…

Zanim zerkniesz do transkrypcji pobierz kartę pracy i sprawdź się w tłumaczeniu zdań na język angielski. Wszystkie zdania z karty pracy pojawiają się w odcinku. 

Posłuchaj również:

TOP 29: Pronunciation Tip: Seen vs Sin

TOP 33: The Schwa Sound

Happy learning

Ola

Muzyka: “Zazie” Kevin MacLeod (incompetech.com) Licensed under Creative Commons: By Attribution 4.0 License http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *